Kamica moczowa jest chorobą objawiającą się tworzeniem się i obecnością kamieni w nerkach i innych częściach układu moczowego (moczowody, pęcherz, rzadziej cewka moczowa). Kamienie mogą być pojedyncze, czasem tworzy się kilka lub nawet wiele kamieni – składają się z nierozpuszczalnych soli o różnym składzie chemicznym (fosforany, moczany, szczawiany), ale w 70% przypadków mają mieszaną budowę chemiczną.
Komu grozi kamica moczowa?
Kamienie nerkowe mogą być różnej wielkości: od 1 mm do ponad 10 cm średnicy. U niektórych pacjentów kamienie nie powiększają się przez długi czas, u innych w ciągu sześciu miesięcy mogą wypełnić np. całą miedniczkę nerkową. Często kamienie tworzą się ponownie, a następnie następuje nawrót choroby. Kamica nerkowa to jedna z najczęstszych chorób urologicznych, na którą cierpi od 1 do 3% populacji w różnych regionach świata. Częstość występowania kamicy moczowej zależy od składu wody, warunków klimatycznych, ekologicznych, etnicznych, dietetycznych i innych cech regionu i jego populacji. Występuje u dzieci i dorosłych i często objawia się nie tylko w starszym wieku, ale także w najbardziej aktywnym okresie życia. Oprócz wrodzonych predyspozycji do wystąpienia kamicy moczowej prowadzi cały szereg różnych czynników: nawyki żywieniowe, skład wody, szkodliwe warunki pracy, siedzący tryb życia, brak witaminy A i witamin z grupy B w żywności, niedobór enzymów, prowadzące do zaburzeń metabolicznych, chorób przytarczyc, przewodu pokarmowego, stosowania niektórych leków. Kamienie mogą również tworzyć się z powodu naruszeń odpływu moczu z nerek i pęcherza (anomalie rozwojowe, zaburzenia czynnościowe, zwężenie różnych części moczowodu, gruczolak prostaty, zwężenie cewki moczowej), zakażenie dróg moczowych i obecność w nim ciał obcych (zwykle szwy i inne materiały pozostałe po zabiegach chirurgicznych).
Objawy kamicy moczowej
Najbardziej charakterystycznym objawem kamicy moczowej jest kolka nerkowa – nagły początek silnego bólu pleców. Zmiana pozycji ciała w żaden sposób nie wpływa na intensywność bólu. Często bólowi towarzyszą nudności, wymioty, częste oddawanie moczu i skurcze. Ten ostry stan jest spowodowany naruszeniem odpływu moczu przez drogi moczowe i może wystąpić po intensywnej aktywności fizycznej lub przyjęciu dużej ilości płynu, gdy kamień zaczyna się poruszać, wpada w wąskie miejsca dróg moczowych (szyjka kielicha nerkowego, odcinek miedniczno-moczowodowy, moczowód i jego zwężenie w strefie naczynia biodrowe i wyjście do pęcherza). Kiedy kamień znajduje się w dolnych partiach moczowodu, ból pojawia się nie tylko w okolicy lędźwiowej, ale także w podbrzuszu promieniując do pachwiny i zewnętrznych narządów płciowych. Jeśli rozmiar kamienia nie przekracza 5-6 mm (średnica moczowodu), to z reguły opuszcza się wraz z moczem. Jeśli kamień jest duży i znajduje się w drogach moczowych przez długi czas, bez poruszania się i zakłócania odpływu moczu, konieczna jest interwencja specjalisty urologa.